Ve Spojeném království došlo k prudkému poklesu počtu žádostí o britská studentská víza, přičemž v říjnu 2024 byl zaznamenán pokles o 16 %. V porovnání se stejným obdobím roku 2023 bylo od ledna do září 2024 podáno pouze 350 700 žádostí o britská studentská víza. To znamená výrazný posun v trendech v oblasti zahraničních studentů, protože začíná platit přísnější vízová politika. Nejnovější údaje poukazují na znepokojivý zvrat v dřívějším silném postavení Spojeného království na globálním trhu vzdělávání. Ve srovnání s loňským rokem si Spojené království jako svou studijní destinaci vybírá méně zahraničních studentů.
Žádné další závislé osoby
K poklesu dochází v souvislosti s nedávnými vládními opatřeními zaměřenými na zpřísnění imigračních pravidel, zejména těch, která se týkají závislých víz. Konkrétně ti, kteří mají britské studentské vízum, si již nemohou do Spojeného království přivést své závislé osoby. Od ledna do září 2024 obdrželo britské ministerstvo vnitra pouze 17 800 žádostí o vízum pro závislé osoby, což je o 85 % méně než v roce 2023. Za novou politiku zavedenou v květnu 2024 byla zodpovědná předchozí konzervativní vláda pod vedením bývalého premiéra Rišiho Sunaka. Kromě zákazu doprovodu závislých osob zahraničními studenty požadovala přísnější standardy pro splnění požadavků a standardizované hodnocení angličtiny. Změny, jejichž cílem je snížit celkový počet migrantů, měly přímý dopad na žadatele o britská studentská víza, kteří plánují vycestovat s rodinami. Závislé osoby nyní čelí větším omezením, čímž se Spojené království stává méně atraktivní pro studenty ze zemí, jako je Indie a Nigérie. Odborníci na vzdělávání tvrdí, že tato opatření vyvolala nejistotu mezi potenciálními studenty.
Dopad na žadatele o studentská víza ve Spojeném království
Zahraniční studenti, zejména ti z rodinně orientovaných kultur, znovu zvažují možnost vysokoškolského studia ve Spojeném království. Při rozhodování o studiu v zahraničí často hrají klíčovou roli nezaopatřené děti a tato nová pravidla přesouvají preference jinam. Například indičtí a nigerijští studenti, kteří dříve významně přispívali ke studiu ve Spojeném království, zkoumají alternativní možnosti. Potenciálním dlouhodobým důsledkem poklesu počtu žádostí o britská studentská víza je snížení rozmanitosti na britských kolejích. Studenti obohacují akademické prostředí o různé perspektivy, kterých by nyní mohlo ubýt. Pokles počtu studentů představuje pro britské univerzity, které jsou do značné míry závislé na zahraničním školném, finanční problém. Tyto poplatky významně přispívají do univerzitních rozpočtů, podporují výzkum, vybavení a zaměstnance. Pokud bude tento trend pokračovat, mohou mít univerzity problémy s udržením svého finančního zdraví. Zejména proto, že se očekává, že v příštích pěti letech se zvýší i školné pro domácí studenty. Kromě vzdělávání může na menším počtu žádostí o britská studentská víza tratit i ekonomika Spojeného království. Zahraniční studenti ročně přispívají miliardami dolarů na školné, ubytování a životní náklady. Trvalý pokles počtu studentských víz by mohl oslabit tuto důležitou hnací sílu ekonomiky.
Vízum pro absolventy zůstává beze změny
Britská vláda však trvá na tom, že vízum pro absolventy ve Spojeném království zůstává beze změny. Kromě toho úředníci také zdůraznili, že jsou i nadále odhodláni podporovat zahraniční studenty a jejich přínos pro ekonomiku Spojeného království. „Spolu s potvrzením, že Graduate route zůstává v platnosti, vyslala nová vláda jasný signál, že si zahraničních studentů váží a že jsou ve Velké Británii vítáni, a poskytla tak budoucím studentům určitou jasnost a jistotu,“ uvedl Charley Robinson, vedoucí oddělení politiky mobility ve společnosti Universities UK Internationals, v rozhovoru pro The PIE News. „Nicméně, jak ukazují údaje, prostředí pro nábor studentů zůstává velmi náročné.“
Foto Kyle Gregory Devaras na Unsplash