Spojené království zavedlo vízovou povinnost pro občany Trinidadu a Tobaga

Vláda Spojeného království tvrdí, že důvodem jsou rostoucí žádosti o azyl, a představitelé Trinidadu a Tobaga označují tento krok za "nepřiměřený".

Spojené království zavedlo vízovou povinnost pro občany Trinidadu a Tobaga featured image

Spojené království zrušilo bezvízový styk pro občany Trinidadu a Tobaga a nahradilo jej vízovou povinností. Vláda Trinidadu a Tobaga v souvislosti s touto změnou označila tento krok za „nepřiměřený“ a „zklamání“.

Víza pro Trinidad a Tobago

Dříve mohli občané Trinidadu a Tobaga navštívit Spojené království bez víza až na šest měsíců. Museli pouze získat elektronické cestovní povolení (ETA). Britské úřady však tuto povinnost zrušily a zavedly vízovou povinnost pro všechny návštěvníky z této karibské země.

Jako hlavní důvod změny politiky uvádí britská vláda prudký nárůst počtu žádostí o azyl. Konkrétně v letech 2015 až 2019 podávali občané Trinidadu a Tobaga v průměru 49 žádostí o azyl ročně. V roce 2024 však tento počet vyskočil na 439.

Úředníci tvrdí, že mnoho cestujících překročilo dobu platnosti víza nebo po příjezdu požádalo o azyl. Kromě toho tvrdí, že nový požadavek posílí imigrační kontroly a omezí zneužívání systému. Kritici však tvrdí, že tato politika je nespravedlivě zaměřena proti legitimním cestujícím.

Trinidad a Tobago reaguje

Ministr zahraničí Trinidadu a Tobaga Dr. Amery Browne je proti tomuto kroku. Vyjádřil své zklamání a označil jej za nespravedlivou reakci na relativně malý počet žádostí o azyl.

„Tento krok je v rámci jejich práv jako svrchovaného státu, ale nepovažujeme ho za přiměřenou reakci na to, co nám sdělily britské úřady, a sice že poměrně malý počet občanů Trinidadu a Tobaga zneužívá imigrační systém Spojeného království tím, že je jim v rámci běžného procesu udělena ETA a po příjezdu náhle požádají o azyl,“ poznamenal Browne.

Browne proto poznamenal, že jejich země bude pokračovat ve spolupráci se svými britskými protějšky.

Prosazování a přechodné období

Nové vízové pravidlo vstupuje v platnost okamžitě, ale do 23. dubna 2025 platí šestitýdenní přechodné období. Cestující se schválenými ETA a předem rezervovanými cestami mohou během tohoto období stále vstupovat bez víz. Poté musí všichni návštěvníci z Trinidadu a Tobaga před cestou požádat o vízum do Spojeného království.

Tato náhlá změna způsobila, že mnozí cestovatelé byli na rozpacích. Někteří z nich se nyní potýkají se zrušením letů a dalšími náklady. Obchodní cestující a rodiny s vazbami ve Spojeném království se obávají zpoždění a komplikací.

Dopad na cestující a podniky

Tento nový požadavek představuje pro státní příslušníky Trinidadu a Tobaga další zátěž. Žádost o vízum je spojena s dalším papírováním, poplatky a čekací dobou. Mnoho cestovatelů se obává, že zamítnutí žádosti o vízum by mohlo ovlivnit jejich osobní a pracovní plány.

Obavy mají i podniky, které jsou závislé na cestování do Spojeného království. Odvětví cestovního ruchu, studentské výměny a obchodní partnerství by mohly utrpět ztráty. Cestovní kanceláře očekávají pokles počtu cest do Spojeného království a letecké společnosti se mohou potýkat s rušením rezervací.

Co bude dál

Tato vízová povinnost by mohla narušit diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Trinidad a Tobago vyjádřilo zklamání, zatímco představitelé Spojeného království zůstávají ve svém rozhodnutí pevní.

Obě vlády budou pravděpodobně dále jednat. Pokud však Spojené království nezmění svůj kurz, musí se nyní cestující z Trinidadu a Tobaga přizpůsobit této nové realitě.

İlteriş Yağıztegin Eroğlu, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons

Související články

Zpravodaj

logo

Britský úřad ETA poskytuje vícejazyčné informace o vstupu do Spojeného království. Je nezávislý na , není spojen s vládou Spojeného království.


Právní prohlášení o vyloučení odpovědnosti

Ochrana soukromí a zásady Podmínky použití Kontaktujte nás

Všechna práva vyhrazena. UK ETA OFFICE 2025©