Spojené království hostilo vůbec první velký celosvětový summit zaměřený na řešení problémů spojených s převaděčstvím a nelegální migrací. Summitu nazvaného Summit o organizovaném zločinu v oblasti přistěhovalectví (OIC) se v Londýně zúčastnilo více než 40 zemí a mezinárodních orgánů.
Koordinovaný boj proti nelegální migraci
Cílem summitu bylo zejména řešit nelegální migraci a rozbít globální sítě převaděčů. Zaměřil se na zločince, kteří těží ze zoufalství.
Vedoucí představitelé se shodli na tom, že koordinovaný postup je nezbytný. Konkrétně zdůraznili, že je třeba narušit pašerácké trasy, finanční toky a online nábor.
Kromě toho byla na summitu zdůrazněna mezinárodní spolupráce jako klíč k úspěchu. Pašerácké gangy se rychle přizpůsobují, země musí postupovat rychleji.
Účast na vysoké úrovni
K jednání o nelegální migraci se připojily klíčové země, včetně Francie, Spojených států, Iráku a Vietnamu. Kromě toho se summitu proti nelegální migraci zúčastnili také technologičtí giganti.
Úřady vyzvaly platformy sociálních médií Meta, TikTok a X, aby potlačily online obsah propagující nelegální migraci. Zejména gangy často využívají sociální média k lákání migrantů. Vlády proto chtějí, aby technologické firmy prosadily přísnější vymáhání práva.
Premiér Keir Starmer odsoudil gangy pašeráků lidí. Přirovnal je k teroristickým sítím a požadoval agresivní mezinárodní reakci.
„Zabezpečení našich hranic a potírání podlých gangů pašeráků lidí je jednou z nejdůležitějších povinností, které kdy budu mít jako váš premiér,“ obrátil se Starmer na veřejnost. „
Také ministryně vnitra Yvette Cooperová zdůraznila rozsah vykořisťování. Varovala, že nelegální migrace zatěžuje služby a ohrožuje životy.
Opatření proti nelegální migraci
Spojené království přislíbilo 30 milionů liber na ochranu hranic s cílem narušit trasy pašeráků a vysledovat nelegální finanční toky. To zahrnuje operace v Evropě, Asii a Africe. Organizované nelegální převaděčství na celém světě vydělalo v roce 2024 přibližně 10 miliard USD.
Kromě toho budou 3 miliony liber použity na posílení celosvětového dosahu Korunní prokuratury v boji proti obchodníkům s lidmi. Mezinárodní případy vyžadují důraznější právní kroky.
Ministři proto doufají, že tato opatření odradí od vykořisťování a odstraní právní mezery.
Poučení ze zahraničí
Italská premiérka Giorgia Meloniová se s Albánií podělila o podrobnosti italského modelu offshore zpracování. Mezitím se ministryně pro bezpečnost hranic a azyl Angela Eagleová podělila o informaci, že vláda Spojeného království by se možná chtěla zabývat offshore „návratovými centry“.
Takové modely by mohly nabídnout plán pro země, které jsou zahlceny počtem migrantů. Obavy o lidská práva však přetrvávají.
Výzvy v oblasti nelegální migrace
Navzdory těmto navrhovaným řešením stále přetrvávají závažné problémy. Cooper například odhalil, že 10 000 žadatelů o azyl vstoupilo do Spojeného království na platná víza – nynížijí v hotelích. Navzdory legálnímu vstupu jich mnoho zůstává v nejistotě a jsou závislí na financování přístřeší a péče z veřejných zdrojů.
Prosazování práva navíc komplikuje nedostatečná koordinace mezi agenturami Spojeného království. Kritici tvrdí, že policie, pohraniční síly a zpravodajské služby musí lépe spolupracovat.
Globální spolupráce je životně důležitá
Summit nicméně znamenal klíčový krok vpřed vřešení globální nelegální migrace. Celkově rozsah účasti vyjadřoval, že světoví lídři si uvědomují naléhavost situace. Doufejme, že řešením by mohla být právě přeshraniční spolupráce.
„Tento problém nevyřeší žádné triky ani další populismus,“ uzavřel Starmer své prohlášení. „Je to praktická vláda. To je změna, kterou tato labouristická vláda přináší.“
„Takto rozbijeme gangy, zajistíme naše hranice a obnovíme vaši důvěru ve schopnost mainstreamové politiky přinést vám užitek.“
Foto: Mark Stuckey on Unsplash