Spojené království přitvrzuje postoj k migraci
Nová bílá kniha Spojeného království o přistěhovalectví vyvolala mezi držiteli hongkongských víz BN(O) obavy. Konkrétně se v ní navrhuje prodloužení doby pro získání povolení k pobytu na dobu neurčitou (ILR) z pěti na deset let. V důsledku toho byli mnozí zaskočeni.
Nová politika navíc zavádí přísnější normy pro angličtinu. Celkově mají tyto kroky za cíl snížit úroveň čisté migrace. Mohou však výrazně ovlivnit migranty, kteří již ve Spojeném království pobývají v rámci stávajících programů.
Co je to vízum BN(O)?
Spojené království zavedlo v roce 2021 britská národní (zámořská) víza neboli víza BN(O) pro občany Hongkongu, kteří utíkají před politickým tlakem. Konkrétně nabízelo pětiletou cestu k usazení, po níž následovalo britské občanství.
V březnu 2025 schválili britští úředníci v rámci této trasy 201 877 Hongkongců. Zpočátku byl tento program považován za záchranné lano. Nyní se mnozí ptají, zda tento slib nerozmělňují.
Navrhované změny politiky
Nejenže se zdvojnásobuje doba vyřízení, ale nová pravidla také vyžadují vyšší znalost angličtiny. To představuje novou výzvu pro rodiny, které se do Spojeného království přistěhovaly s omezenými jazykovými znalostmi.
Kromě toho se nyní žadatelé budou hodnotit na základě příjmu, vzdělání a integrace. Dříve byli držitelé BN(O) od těchto kritérií osvobozeni. Mnozí se však nyní obávají, že v budoucnu nebudou splňovat požadavky.
Nedostatek podrobností znepokojuje obyvatele Hongkongu
Někteří držitelé víz BN(O) uvádějí, že se cítí velmi znepokojeni možným dopadem na ně.
„Jsme teď opravdu v úzkých,“ řekl Clement Lai, 42letý otec, který se chtěl s rodinou přestěhovat do Manchesteru. „Naše dcera musí brzy nastoupit do základní školy ve Velké Británii a my jsme již prodali náš byt a majetek zde v Hongkongu.“
„Pokud pravidlo 10+1 skutečně vstoupí v platnost, budeme si muset na životní náklady vyčlenit dalších 200 000 až 300 000 hongkongských dolarů, protože naše současné finanční plány pokrývají pouze pět let,“ dodal žadatel o vízum BN(O).
„Desetiletý pobyt je ve srovnání s jinými zeměmi velmi dlouhá doba. Mnoho lidí v emigrační skupině na Facebooku se děsí.“
Jiní se obávají, že změna rozdělí rodiny. Například rodiče, kteří se přestěhovali dříve než děti, nebudou mít nárok na dávky společně. V důsledku toho by nová politika mohla oddálit sjednocení na neurčito.
Proto mnozí volají po jasnějších pokynech ze strany vlády Spojeného království. Bez nich by ztratili důvěru v tento systém.
Širší politické důsledky
Britská vláda tvrdí, že reformy jsou nezbytné pro zvládnutí vysokého počtu přistěhovalců. Kritici naopak varují, že tento krok podkopává předchozí závazky vůči občanům Hongkongu, jako jsou držitelé víz BN(O).
Odborníci na přistěhovalectví navíc tvrdí, že tato změna by mohla poškodit mezinárodní image Spojeného království. V důsledku toho je nyní pod drobnohledem britský závazek podporovat ty, kteří prchají před autoritářskou vládou.
Budoucnost držitelů víz BN(O)
Orgány Spojeného království musí navrhované změny teprve dokončit. Nicméně mnoho držitelů víz BN(O) již zvažuje svou budoucnost ve Spojeném království.
Zatímco Spojené království usiluje o zpřísnění hranic, je zde výzva k vyváženosti soucitu a důvěryhodnosti. Obyvatelé Hongkongu na cestě BN(O) zatím čekají na vyjasnění, aby mohli podle toho plánovat svou budoucnost.