Skupina „Francie bez víz“ na Facebooku stále častěji vyzývá EU, aby přehodnotila své pravidlo 90/180 dní. V současné době toto pravidlo umožňuje britským občanům pobývat v EU pouze po omezenou dobu, což má dopad na podniky a majitele nemovitostí. Skupina proto lobbuje za to, aby britští poslanci prosazovali delší pobyty.
Co je pravidlo 90/180 dní?
Pravidlo EU 90/180 dní omezuje pobyt občanů třetích zemí v schengenském prostoru na maximálně 90 dní za 180 dní. Občané Spojeného království, kteří jsou nyní po brexitu klasifikováni jako státní příslušníci třetích zemí, proto čelí výrazným omezením při cestování.
Před brexitem měli cestující ze Spojeného království volný pohyb po Evropě. Současná omezení však způsobují problémy majitelům druhého bydlení, častým návštěvníkům a mobilním podnikatelům. V důsledku toho má mnoho Britů problémy se správou svých nemovitostí, návštěvou rodiny nebo bezproblémovým podnikáním.
Změna pravidla 90/180 dnů
V čele úsilí o revizi tohoto pravidla stojí skupina France Visa Free, kterou vede Steven Jolly. Nedávno skupina vyzvala britské poslance, aby prosadili reciproční šestiměsíční zrušení vízové povinnosti. Důvodem je skutečnost, že návštěvníci Spojeného království, jako jsou držitelé pasů EU, mohou ve Spojeném království zůstat šest měsíců bez víz.
Zastánci kampaně tvrdí, že prodloužení pravidla 90/180 dnů by prospělo jak britským návštěvníkům, tak evropským ekonomikám. Kampaň získává na popularitě mezi vedoucími představiteli průmyslu.
Britské Sdružení silniční nákladní dopravy (RHA) varuje, že toto pravidlo bude mít vážný dopad na britské řidiče nákladních vozidel, jakmile bude spuštěn systém vstupu/výstupu EU (EES). Podniky závislé na sezónních pracovnících ze Spojeného království se navíc obávají ztráty zkušených zaměstnanců.
Výhody uvolnění pravidla
Odborníci se shodují, že flexibilní vízový systém by vyřešil mnoho z těchto problémů s pravidlem 90/180 dnů. Beze změny budou občané Spojeného království a evropský průmysl i nadále čelit logistickým problémům.
Prodloužení 90denní lhůty by přineslo řadu výhod. Majitelé nemovitostí ve Spojeném království by mohli lépe spravovat své domy a podniky by mohly efektivněji udržovat přeshraniční provoz.
Kromě toho by se zvýšily výdaje evropských regionů závislých na britském cestovním ruchu. Spravedlivější systém by také posílil vztahy mezi Spojeným královstvím a EU a snížil by třenice po brexitu.
Přestože se změna díky pravidlu 90/180 dní neuskuteční ze dne na den, dynamika se zvyšuje. Zastánci trvají na tom, že flexibilnější cestovní režim bude přínosem pro Spojené království i EU.
Politická reakce
Britští politici si začínají všímat kampaně za pravidlo 90/180 dní. Konzervativní poslanec Mark Pritchard nedávno položil vládě otázku ohledně vyjednání šestiměsíční vízové dohody s EU.
Ministr vlády Nick Thomas-Symonds v reakci na to uznal obavy a potvrdil probíhající jednání o zlepšení cestovních práv občanů Spojeného království. EU však nadále trvá na prosazování stávajícího pravidla.
Rostoucí hnutí
Navzdory těmto neúspěchům si skupina France Visa Free zachovává naději. Plánuje zintenzivnit lobbistické úsilí, navázat kontakt s evropskými zákonodárci a získat podporu veřejnosti.
Kampaň této skupiny si navíc získává širokou pozornost. Díky politické podpoře a podpoře průmyslu nabírá hnutí na síle.
Občané Spojeného království se prozatím musí řídit omezujícím pravidlem 90/180 dní. Rostoucí tlak však může nakonec přimět EU, aby svůj postoj přehodnotila. Do té doby budou účastníci kampaně pokračovat v boji za spravedlivější a praktičtější řešení.
Foto: Global Residence Index on Unsplash