Britští cestující budou mít možná brzy hladší průběh hraničních kontrol, protože pasy má nahradit nová technologie rozpoznávání obličeje.
Cestování s rozpoznáváním obličeje
Dlouhé fronty zdržují cestující v přístavech a na letištích. V současné době však probíhají ve čtyřech britských přístavech testy, které mají tento stav změnit.
Výkonné kamery nyní snímají obličeje a porovnávají je s pasovými fotografiemi. Cestující tak mohou pohodlně zůstat ve svých vozidlech a zároveň procházet „bezkontaktními koridory“. Kromě toho kamery snímají také poznávací značku jejich vozidla při průjezdu hraničními přechody v přístavech.
Ministerstvo vnitra Spojeného království chce tento systém časem rozšířit. Plánuje se také zapojení systému Eurostar a velkých britských letišť.
Vize digitálních hranic Spojeného království
Tento krok je součástí širší strategie Spojeného království v oblasti digitálního přistěhovalectví. Je v souladu s novým systémem elektronického cestovního povolení (ETA).
V rámci systému ETA budou muset cizinci bez vízové povinnosti před vstupem do Spojeného království předložit biometrické údaje – otisky prstů a snímky obličeje – prostřednictvím mobilní aplikace.
Britští a irští občané již mají své biometrické údaje uloženy v pasových systémech. Tyto údaje budou sloužit ke kontrole rozpoznávání obličeje.
Technologie rozpoznávání obličeje
Protože pokročilé kamery mohou snímat obličeje cestujících přes čelní sklo, není třeba zastavovat ani ukazovat fyzické doklady.
Nakonec by tento systém mohl vytvořit skutečně „netřecí“ hranice. To znamená, že by se vůbec nekontrolovaly pasy – pouze by se rychle oskenoval obličej.
Tuto technologii pro cestující ve Spojeném království zavádí také Francie. Britové, kteří nastupují do vlaku Eurostar, budou moci brzy zcela vynechat manuální kontroly.
Ve světě podobné biometrické systémy testují například Finsko, Singapur a Kanada. Je zřejmé, že digitální cestovní průkazy se stávají normou.
Tímto trendem se Spojené království staví do pozice lídra v oblasti hraničních technologií. Současně zůstává zásadní mezinárodní koordinace.
Etické problémy při rozpoznávání obličeje
Přesto ne všichni souhlasí. Například ochránci soukromí varují, že shromažďování údajů o tváři vyvolává obavy ze sledování a etické problémy.
Ačkoli jsou biometrické údaje šifrované, jejich bezpečné ukládání zůstává hlavním problémem. Koneckonců žádný systém není zcela bez rizika.
Vláda proto slibuje přísná pravidla ochrany údajů a omezený přístup k informacím. Musí si však získat důvěru veřejnosti.
Potenciální překážky
Navzdory nadšení jsou před námi překážky. Technické závady nebo chyby softwaru mohou zpozdit zavádění nebo způsobit překážky na hranicích.
Cestující se navíc budou muset přizpůsobit. Někteří by se mohli bránit používání rozpoznávání obličeje, zejména bez jasných pokynů nebo možností odhlášení.
Vládní představitelé si nicméně zachovávají důvěru. Věří, že první testy vyřeší problémy předtím, než se technologie rozšíří po celé zemi.
Budoucnost hraniční kontroly ve Spojeném království
V příštích letech se pas může stát záložním dokladem, nikoliv nutností. Časem by biometrické údaje mohly brzy ovládnout mezinárodní cestování.
Přesto je klíčová rovnováha. Systém musí zůstat rychlý, bezpečný a respektovat práva jednotlivců.
Britští cestující mohou prozatím očekávat kratší fronty a plynulejší cestování – pokud bude technologie fungovat tak, jak bylo slíbeno.
Rozpoznávání obličeje na hranicích by mohlo změnit způsob, jakým Britové cestují. Tato technologicky vyspělá budoucnost může nakonec přijít dříve, než se očekávalo.
Image by freepik