Můžete požádat o povolení ETA ve Spojeném království se záznamem v trestním rejstříku?

Plánujete navštívit Spojené království, ale nejste si jisti, zda vám záznam v trestním rejstříku umožní získat povolení ETA? Tady jsou informace, které potřebujete vědět.

Můžete požádat o povolení ETA ve Spojeném království se záznamem v trestním rejstříku? featured image

Úvod

V cestování do Velké Británie došlo k velké změně. V souvislosti se spuštěním a zavedením britského elektronického cestovního povolení (ETA) musí cestující dodržovat určitá pravidla. Pro mnohé z nich je proces podání žádosti online jednoduchý a snadný. Ale pro ty, kteří mají záznam v trestním rejstříku, může být situace složitější.

V této příručce se zabýváme tím, jaký vliv může mít trestní minulost na vaši žádost o povolení ETA ve Spojeném království. Zabýváme se také různými pravidly, výjimkami a tím, co můžete udělat. Přečtěte si, abyste si mohli bez obav naplánovat cestu do Spojeného království.

Systém ETA ve Spojeném království

Britská ETA je nová cestovní povinnost pro bezvízové návštěvníky, kteří vstupují do Spojeného království.
Celkově je podobná americké ESTA nebo kanadské eTA. Odpovídá tomu, že jej budete potřebovat před nástupem do letadla do Spojeného království. ETA je elektronicky propojena s vaším pasem a obvykle platí pro více krátkodobých návštěv.

Cílem systému je zejména zvýšit bezpečnost na hranicích a zároveň urychlit proces cestování. Postupně se zavádí a brzy dosáhne plného zavedení. Konkrétně občané vybraných zemí – včetně USA, Austrálie a států EU – musí podat žádost před příjezdem.

Posuzování záznamu v rejstříku trestů

Při žádosti o povolení ETA ve Spojeném království budete dotázáni na vaši trestní minulost. Spojené království vaše odpovědi prověří pomocí automatizovaných systémů a nástrojů pro mezinárodní sdílení dat.

Při těchto kontrolách se zjišťují zejména závažná rizika, včetně trestné činnosti, terorismu a porušování imigračních předpisů.

Proto může být váš záznam v rejstříku trestů podroben dodatečnému přezkumu v závislosti na povaze a závažnosti předchozích přestupků.

Ne každý záznam vede k odmítnutí. Je však důležité poskytnout úplné informace.

Záznam v rejstříku trestů a způsobilost

Ne všechny záznamy v trestním rejstříku jsou posuzovány stejně. Například ve Spojeném království se pečlivě posuzuje typ, doba a závažnost trestného činu.

Například drobná odsouzení, jako jsou dopravní přestupky nebo drobné krádeže, nemusí mít vliv na váš ETA. Závažnější přestupky, jako je napadení, obchodování s drogami nebo podvody, však mohou vyvolat varování.

Pracovníci pomáhají vyhodnocovat vhodnost žadatelů o podporu ETA. Musí je přezkoumat, pokud mají „vlastní prohlášení o trestné činnosti a vlastní prohlášení o zapojení [do] válečných zločinů, terorismu nebo extremismu“. Kromě toho je mohou také odmítnout, pokud poskytli nepříznivé informace uvedené v záznamech ministerstva vnitra.

Spojené království věnuje zvláštní pozornost trestům odnětí svobody delším než 12 měsíců. Je to proto, že podle britského práva jsou některá odsouzení po uplynutí stanovené doby považována za „vypršená“.

Celkově mohou být žádosti zamítnuty také v případě, že žadatel byl:

  • „Odsouzeni za trestný čin ve Spojeném království nebo v zámoří, za který jim byl uložen trest odnětí svobody v délce 12 měsíců nebo více.“
  • „Odsouzeni za trestný čin ve Spojeném království nebo v zámoří, pokud od data odsouzení neuplynulo více než 12 měsíců.“

Ačkoli vynesená odsouzení mohou mít menší váhu, měli byste je čestně oznámit.

Pro upřesnění je každý případ posuzován individuálně. Navíc neexistuje univerzální odpověď.

Pravidla a úvahy

Pokud jste byli odsouzeni k trestu odnětí svobody na více než 12 měsíců, mohou úřady vaši žádost zamítnout. U kratších trestů nebo trestů nesouvisejících s odnětím svobody (pokuty, veřejně prospěšné práce) jsou problémy méně pravděpodobné.

Celkově Spojené království zohledňuje, před jak dlouhou dobou k přestupku došlo a zda jste se od té doby vyhnuli problémům. Proto může pomoci důkaz o nápravě a bezúhonném chování po dobu několika let.

Pokud se tedy váš trestný čin stal před dlouhou dobou a od té doby jste se posunuli dál, můžete být stále způsobilí. Jak již bylo zmíněno, úřady posuzují každou žádost individuálně.

Ačkoli v případě zamítnutí žádosti o povolení ETA neexistuje žádný formální odvolací postup, existují jiné možnosti. Naštěstí můžete mít nárok na standardní vízum do Spojeného království, i když vám ETA nebude schválena.

Během aplikace

Žádost ETA ve Spojeném království je plně digitální a její vyplnění trvá přibližně 10-15 minut.

Chcete-li požádat o ETA, navštivte platformu EVS. Zjednodušuje proces žádosti o ETA, takže se můžete soustředit na přípravu na cestu a ne na složité vízové procesy.

Ve společnosti EVS jsou vaše osobní a cestovní údaje v bezpečí díky přísným předpisům o ochraně osobních údajů. Kromě toho vám poskytuje odborné vedení a bezproblémovou podporu, abyste mohli žádost podat bez stresu.

Co budete potřebovat:

  • Cestovní pas,
  • Osobní údaje,
  • upřímné odpovědi na bezpečnostní otázky (včetně informací o vaší trestní minulosti).

Během žádosti budete dotázáni: „Byli jste někdy odsouzeni za trestný čin? Uveďte odsouzení z jakékoli země.“

Pokud uvedete záznam v rejstříku trestů, systém se vás zeptá na následující:

  1. „Byl/a jste v posledních 12 měsících odsouzen/a za trestný čin? Zahrňte odsouzení z jakékoli země.“
  2. „Byl jste někdy odsouzen k trestu odnětí svobody delšímu než 12 měsíců?“

Pokud na některou z těchto otázek nebo na obě otázky odpovíte kladně, budete muset sdělit podrobnosti o odsouzení za trestný čin. Konkrétně se bude dotazovat na trestný čin, v jaké zemi jste byl odsouzen, datum odsouzení a zda jste byl odsouzen k 12 měsícům odnětí svobody.

Budete také dotázáni, zda jste se někdy podíleli na válečných zločinech, genocidě, zločinech proti lidskosti, terorismu nebo extremismu nebo jste z nich podezřelí.

Poté systém označí vaši žádost k dalšímu přezkoumání. Toto přezkoumání může trvat déle, než je obvyklá 24hodinová doba zpracování ETA. V některých případech úřady vaši žádost zamítnou a doporučí vám, abyste místo toho požádali o vízum.

Nezapomeňte, že bez platného ETA nebo víza nebudete moci nastoupit do letadla. Proto je důležité podat žádost včas. Navíc to nenechávejte na poslední chvíli.

Jste připraveni začít s aplikací? Navštivte webové stránky a získejte ETA.

Podání žádosti se záznamem v rejstříku trestů

Pokud máte záznam v trestním rejstříku, je zásadní poctivost. Je třeba mít na paměti, že lhaní v žádosti je závažný přestupek a může vést k zákazu činnosti.

Proto si před podáním žádosti shromážděte dokumentaci. Může mít podobu policejních záznamů, soudních spisů nebo referencí, které vám mohou později pomoci.

Pokud je váš případ složitý, můžete se poradit s britským imigračním právníkem. Ten vám může poradit, zda máte nárok na ETA, nebo doporučit, abyste místo toho požádali o vízum.

Celkově si dejte čas. Podávejte žádosti několik týdnů nebo dokonce měsíců před cestou.
. A co je ještě důležitější, sledujte aktuální informace, protože systém ETA je nový a vyvíjí se.

Závěr

Záznam v trestním rejstříku automaticky neznamená, že nemůžete získat povolení ETA ve Spojeném království. Záleží na povaze trestného činu, na tom, jak dávno se stal, a na tom, jak svůj případ předložíte.

Proto jsou transparentnost a příprava nejlepšími nástroji. Pokud si nejste jisti způsobilostí, pak může mít právní poradenství velký význam. I v případě, že je ETA zakázána, může vízum nabídnout cestu vpřed.

Proto plánujte dopředu, buďte informováni a nenechte se odradit od cesty do Spojeného království nejistotou.

Zažijte efektivní, spolehlivou a profesionální vízovou podporu se společností EVS. Jste připraveni podat žádost? Navštivte webové stránky a získejte své vízum ETA ještě dnes.

Často kladené otázky

Mohu získat povolení ETA ve Spojeném království s řidičským průkazem pod vlivem alkoholu?

Možná. Jediné řízení pod vlivem alkoholu bez trestu odnětí svobody nemusí vést k zamítnutí. Prohlašujte to poctivě a podávejte žádost včas.

Co když je mé odsouzení starší než 10 let?

Starší odsouzení, zejména pokud byla podle britského práva vyřízena, mohou mít menší váhu. Způsobilost závisí na podrobnostech.

Mohu se v případě zamítnutí žádosti o ETA odvolat?

Formální odvolání neexistuje, ale můžete požádat o vízum, které umožňuje podrobnější přezkum.

Co když svůj záznam neoznámím a oni to zjistí?

To je závažný přestupek. Může mít za následek odmítnutí, budoucí zákazy nebo dokonce deportaci. Vždy buďte upřímní.

Zobrazí se můj záznam z jiné země?

Je to pravděpodobné. Spojené království sdílí údaje s mnoha zeměmi. Nejlepší je předpokládat, že uvidí vaši historii.

Mohu na letišti získat informace o předpokládaném čase příletu?

Nedoporučuje se získávat ETA na letišti, protože si ho musíte zajistit před cestou. Nejlepší je podat žádost před cestou, protože vyřízení může trvat několik hodin až několik dní.

Platí nyní ETA pro Spojené království?

Ano, od dubna 2025 již musí cestující z následujících zemí žádat o ETA:

  1. Antigua a Barbuda
  2. Argentina
  3. Austrálie
  4. Bahamy
  5. Bahrajn
  6. Barbados
  7. Belize
  8. Botswana
  9. Brazílie
  10. Brunej
  11. Kanada
  12. Chile
  13. Kostarika
  14. Grenada
  15. Guatemala
  16. Guyana
  17. Zvláštní administrativní oblast Hongkong(včetně britských státních příslušníků v zámoří)
  18. Izrael
  19. Japonsko
  20. Kiribati
  21. Kuvajt
  22. Zvláštní administrativní oblast Macao
  23. Malajsie
  24. Maledivy
  25. Marshallovy ostrovy
  26. Mauricius
  27. Mexiko
  28. Federativní státy Mikronésie
  29. Nauru
  30. Nový Zéland
  31. Nikaragua
  32. Omán
  33. Palau
  34. Panama
  35. Papua Nová Guinea
  36. Paraguay
  37. Peru
  38. Katar
  39. Samoa
  40. Saúdská Arábie
  41. Seychely
  42. Singapur
  43. Šalamounovy ostrovy
  44. Jižní Korea
  45. Svatý Kryštof a Nevis
  46. Svatá Lucie
  47. Svatý Vincent a Grenadiny
  48. Tchaj-wan
  49. Toga
  50. Trinidad a Tobago
  51. Tuvalu
  52. Spojené arabské emiráty
  53. Spojené státy americké
  54. Uruguay

Mezitím byly otevřeny žádosti pro evropské cestovatele, kteří cestují do Spojeného království 2. dubna 2025 nebo později:

  1. Andorra
  2. Rakousko
  3. Belgie
  4. Bulharsko
  5. Chorvatsko
  6. Kypr
  7. Česko
  8. Dánsko
  9. Estonsko
  10. Finsko
  11. Francie
  12. Německo
  13. Řecko
  14. Maďarsko
  15. Island
  16. Itálie
  17. Lotyšsko
  18. Lichtenštejnsko
  19. Litva
  20. Lucembursko
  21. Malta
  22. Monako
  23. Nizozemsko
  24. Norsko
  25. Polsko
  26. Portugalsko
  27. Rumunsko
  28. San Marino
  29. Slovensko
  30. Slovinsko
  31. Španělsko
  32. Švédsko
  33. Švýcarsko
  34. Vatikán
Image by wirestock on Freepik

Související články

Zpravodaj

logo

Britský úřad ETA poskytuje vícejazyčné informace o vstupu do Spojeného království. Je nezávislý na , není spojen s vládou Spojeného království.


Právní prohlášení o vyloučení odpovědnosti

Ochrana soukromí a zásady Podmínky použití Kontaktujte nás

Všechna práva vyhrazena. UK ETA OFFICE 2025©